Ministerul Transporturilor a decis schimbarea directorului general al Centrului Român pentru Pregătirea și Perfecționarea Personalului din Transporturi Navale (CERONAV). În locul lui Dan Pisică a fost numit Andrei Brighidău, vicepreședinte al USR Constanța.
Andrei Brighidău este noul director al Centrului Român pentru Pregătirea și Perfecționarea Personalului din Transporturi Navale (CERONAV) Constanța. În vârstă de 47 de ani, acesta are o experiență de peste două decenii în domeniul maritim și un parcurs profesional care include activitatea de comandant de navă, instructor specializat în poziționare dinamică a navelor și manager în sectorul offshore.
Potrivit CV-ului său, Brighidău activează din anul 2013 ca inginer maritim, comandant de navă și profesor/instructor acreditat de Nautical Institute din Londra.
În 2013, acesta a devenit primul trainer DP din România în domeniul poziționării dinamice a navelor. Din această poziție, susține cursuri de specializare pentru personalul navigant, inclusiv DP Induction, DP Advanced și DP Maintenance, în cadrul Universității Maritime din Constanța și al Colegiului Nautic Român.
Cursurile sunt destinate ofițerilor de punte, mașină și electric, precum și studenților din anii terminali și sunt susținute în limba engleză, adresându-se unei audiențe internaționale.
Experiență în sectorul offshore și oil & gas
Andrei Brighidău are o experiență importantă și în industria offshore. Din februarie 2010 este director general și administrator în cadrul unei companii de recrutare și management al forței de muncă pentru sectorul offshore.
În această calitate, s-a implicat în proiecte de foraj marin și energie eoliană în Marea Neagră, dar și în proiecte desfășurate în alte zone ale lumii.
Potrivit CV-ului, Brighidău a coordonat echipe formate din aproximativ 150-180 de profesioniști care au prestat servicii la bordul platformelor petroliere și al navelor care deservesc industria offshore. Experiența sa profesională include și activitatea de comandant, chief officer și ofițer de cart pe nave offshore și în industria oil & gas.
Acesta deține licență de Master Unlimited pentru nave maritime, emisă de Autoritatea Navală Română, precum și de alte autorități maritime internaționale, și a navigat în mai multe regiuni ale lumii, pe diferite tipuri de nave offshore echipate cu sisteme de poziționare dinamică.
Pregătire profesională în domeniul naval
Parcursul profesional al lui Andrei Brighidău este susținut și de studiile absolvite la Constanța. În perioada 2002-2004 a urmat un masterat în Transport Maritim Multimodal și Logistică la Universitatea Maritimă din Constanța.
Anterior, între 1997 și 2002, a absolvit Academia Navală „Mircea cel Bătrân” din Constanța, specializarea Inginer Transport Naval, secția civilă, obținând calificarea de inginer și ofițer maritim de cart. Studiile liceale le-a urmat la Liceul Teoretic „Traian” din Constanța, profil Matematică-Fizică.
Activitatea politică
Pe lângă activitatea profesională din domeniul maritim, Andrei Brighidău are și experiență în administrația locală și politică.
Potrivit CV-ului, acesta a fost membru USR și PLUS și a ocupat funcția de vicepreședinte în Biroul Local al USR Constanța.
În perioada mai-septembrie 2024 a fost consilier local al municipiului Constanța. Din iulie 2024 ocupă funcția de vicepreședinte al Filialei municipale USR Constanța.
CERONAV are un rol important în pregătirea și perfecționarea personalului din transporturile navale, iar experiența lui Andrei Brighidău este strâns legată de domeniul pentru care instituția asigură formare profesională.







