Ultimele stiri

Edificiul Roman cu Mozaic, 67 de ani de la descoperire. Intrare gratuită pe 6 august

Unul dintre cele mai importante monumente ale Tomisului antic își sărbătorește, pe 6 august, 67 de ani de la descoperire. Cu această ocazie, Edificiul Roman cu Mozaic din Constanța va putea fi vizitat gratuit pe parcursul întregii zile.

Descoperirea a avut loc la 6 august 1959, pe faleza de sud-vest a Constanței, în timpul lucrărilor pentru fundația unui bloc. Primele indicii au apărut după ce o cazma a lovit un zid antic. Arheologul Adrian Rădulescu a ajuns la fața locului, iar cercetările care au urmat aveau să scoată la lumină unul dintre cele mai spectaculoase monumente ale vechiului Tomis.

Timp de mai mulți ani, arheologii au descoperit ziduri, încăperi, depozite boltite și celebrul mozaic. Cercetările desfășurate între 1959 și 1967 au contribuit la conturarea complexului monumental, iar în 1970 acesta a fost deschis oficial pentru vizitare, după lucrări de restaurare și conservare.

Pentru a marca cei 67 de ani de la descoperire, Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța le oferă vizitatorilor acces gratuit pe 6 august 2026, între orele 09:00 și 19:00. Pe parcursul zilei vor avea loc și ghidaje de specialitate, programate la orele 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 17:00 și 18:30.

În fața edificiului va fi amenajată și o expoziție temporară cu lucrări realizate de elevii Palatului Copiilor Constanța și ai Colegiului Național de Arte „Regina Maria”. Creațiile au fost inspirate de motivele decorative ale mozaicului antic.

Muzeul își propune ca data de 6 august să devină, începând din acest an, un reper anual în calendarul cultural al instituției, dedicat unuia dintre cele mai valoroase monumente ale patrimoniului constănțean.

Lasati un comentariu