Constănțenii vor putea călători, începând de sâmbătă, 11 iulie, cu noile autobuze electrice achiziționate de Primăria Constanța prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Vehiculele vor fi introduse treptat în circulație pe linia 2-43, unul dintre cele mai utilizate trasee ale rețelei CT BUS.
Autobuzele model Karsan e-ATA 12 sunt complet electrice, au o lungime de peste 12 metri, pot parcurge aproximativ 200 de kilometri cu o singură încărcare și pot transporta până la 90 de pasageri.
Noile vehicule au fost proiectate pentru a oferi mai mult confort și un flux mai eficient al călătorilor. În acest sens, CT BUS recomandă urcarea prin ușa din față și coborârea prin celelalte două uși, astfel încât îmbarcarea și debarcarea să se desfășoare mai rapid și să fie evitate aglomerările în interior.
Linia 2-43 face legătura între mai multe cartiere importante ale municipiului Constanța, traversând zone precum Tomis Nord, Tomis III, Dacia, Spital, Centru, Gară, Far și Poarta 6, fiind unul dintre cele mai lungi trasee operate de CT BUS.







