Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) le reamintește tuturor absolvenților instituțiilor de învățământ că este esențial să se înregistreze în termen de 60 de zile de la absolvire ca persoane aflate în căutarea unui loc de muncă. Înregistrarea se face la agențiile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă, în raza cărora își au domiciliul.
Această înregistrare nu este doar o formalitate birocratică, ci o condiție obligatorie pentru obținerea unor beneficii financiare din partea statului, fie sub formă de indemnizație de șomaj, fie ca primă de inserție pentru cei care reușesc să se angajeze.
Ce acte sunt necesare pentru înregistrare?
Pentru a fi luați în evidență, absolvenții trebuie să prezinte următoarele documente:
- Actul de identitate
- Diploma de absolvire sau adeverință din care să rezulte data finalizării studiilor
- Curriculum Vitae (CV)
- Declarație pe proprie răspundere privind starea de sănătate (formular tipizat)
- Acord de utilizare a datelor cu caracter personal (formular tipizat)
Dacă nu te angajezi, poți primi indemnizație de șomaj
În cazul în care absolvenții nu se angajează în cele 60 de zile de la terminarea studiilor, dar s-au înregistrat la timp la ANOFM, pot solicita indemnizație de șomaj.
După expirarea termenului de 60 de zile de la absolvire, aceştia pot beneficia, la cerere, de indemnizație de șomaj în cuantum de 50% din valoarea ISR în vigoare pentru o perioadă de 6 luni”, transmite ANOFM.
ISR este de 660 de lei, ceea ce înseamnă că indemnizația de șomaj este de 330 de lei/lună, timp de 6 luni. Atenție: Cei care refuză locuri de muncă potrivite sau participarea la cursuri de formare profesională pierde dreptul la indemnizație.
Dacă te angajezi, primești 1.980 de lei
Pentru cei care reușesc să se angajeze cu normă întreagă pentru o perioadă mai mare de 12 luni, legea prevede o primă de inserție:
Absolvenții instituţiilor de învăţământ și ai școlilor speciale, în vârstă de cel puțin 16 ani, care se angajează în termen de 60 de zile de la absolvire, beneficiază de o primă de inserție egală cu de 3 ori valoarea ISR în vigoare la data încadrării”, arată ANOFM.