Ultimele stiri

Cristina Neagu, decorată cu Ordinul Naţional Serviciul Credincios, în grad de Cavaler: ”Sunt mândră, onorată şi recunoscătoare şi vă mulţumesc”

Marea handbalistă Cristina Neagu a fost decorată de preşedintele interimar Ilie Bolojan cu Ordinul Naţional Serviciul Credincios, în grad de Cavaler, luni, în cadrul unei ceremonii de la Palatul Cotroceni.

Astăzi sărbătorim un fenomen al handbalului românesc şi mondial, o sportivă care a dus numele ţării noastre în sportul internaţional, Cristina Neagu. Cu ocazia retragerii dumneavoastră din activitatea sportivă, am considerat că se cuvine să primiţi o distincţie a statului român, ca semn de mulţumire şi apreciere pentru tot ceea ce aţi făcut pentru România”, a spus preşedintele interimar, în cadrul ceremoniei.

El şi-a exprimat aprecierea ”pentru toţi cei care au susţinut-o pe drumul excelenţei sportive, în special pentru familie”.

Vă felicit pentru întreaga carieră, pentru pasiunea cu care v-aţi dedicat acestui sport, care a adus românii mai aproape de handbal. Sunteţi un exemplu de talent, dăruire şi perseverenţă. Efortul tăcut, anii de muncă, ridicările după căderi şi momentele de glorie au constituit reţeta către reuşită. Noi, publicul, vedem titlurile şi victoriile, dar în spatele acestora este vorba despre tărie de caracter, disciplină şi curaj. Sunteţi un model de urmat pentru actualele şi viitoarele generaţii de copii şi tineri care visează să ajungă mari”, a subliniat Ilie Bolojan.

Profit de acest prilej să transmit aprecierea mea tuturor sportivilor din ţara noastră, pentru tot ce aţi făcut şi faceţi pentru România, pentru că oferiţi românilor momente de bucurie şi mândrie, şi o lecţie importantă despre seriozitate, demnitate, performanţă şi valoarea muncii. Mulţumim, Cristina Neagu, pentru toate momentele în care ne-aţi făcut mândri că suntem români! Vă doresc multă sănătate şi succes în continuare!”, a mai spus preşedintele interimar.

 

Este o mare onoare să mă aflu aici. Este o zi memorabilă pentru mine, pentru cariera mea. Este o recunoaştere a muncii mele, a eforturilor mele. Nu este doar decoraţia mea, ci şi a colegelor mele, a antrenorilor, a oamenilor care au fost alături de mine şi mai ales a familie mele. Sunt mândră, onorată şi recunoscătoare şi vă mulţumesc”, a spus Cristina Neagu.

Cristina Neagu va împlini în luna august 37 de ani, din care 25 i-a dedicat handbalului, sportul care a făcut celebră şi pe care spune că îl iubeşte necondiţionat. Este singura din lume care a primit de patru ori din partea IHF distincţia de cea mai bună jucătoare (2010, 2015, 2016, 2018) şi îşi încheie cariera cu încă două performanţe la nivel individual: cea mai bună marcatoare all-time a Campionatului European (303 goluri) şi a Ligii Campionilor (1.232). Cu naţionala României, cu care şi-a dorit atât de mult o medalie de aur în marile competiţii, însă nu şi-a îndeplinit visul, a evoluat la şapte ediţii ale Campionatului Mondial, alături de Europene şi Jocuri Olimpice, iar după 17 ani dedicaţi reprezentativei îi rămân în palmares două medalii de bronz: în 2010 la Europene şi în 2015 la Mondiale.

La nivel de cluburi, ea a atins apogeul rezultatelor în 2015, când a cucerit Liga Campionilor cu Buducnost, după care s-a transferat la CSM Bucureşti, unde a câştigat şapte titluri naţionale şi opt Cupe ale României, respectiv medalia de bronz în Liga Campionilor (2018). A mai evoluat la Oltchim Râmnicu Vâlcea şi Rulmentul Braşov.

La capitolul distincţii, Cristina Neagu a mai primit, în 2017, titlul de Cetăţean de onoare al municipiului Bucureşti.

Lasati un comentariu