Prețurile carburanților au crescut semnificativ în ultimele 24 de ore în stațiile mai multor mari companii petroliere din România, înregistrându-se majorări succesive atât la benzină, cât și la motorină.
Potrivit datelor analizate, OMV Petrom, Rompetrol, Lukoil și Socar au aplicat noi scumpiri la începutul nopții, în unele cazuri la doar câteva ore după ajustări anterioare de preț.
Creșteri rapide în mai puțin de o zi
În cazul OMV Petrom, benzina s-a scumpit cu 35 de bani, iar motorina cu 25 de bani, după o altă majorare de 20 de bani/l aplicată cu o zi înainte. Astfel, în doar 12 ore, prețul benzinei a urcat de la aproximativ 8,07 lei/l la 8,62 lei/l în stațiile Petrom și până la 8,73 lei/l în stațiile OMV.
Și motorina a înregistrat o evoluție similară, urcând de la 8,33 lei/l la 8,78 lei/l în rețeaua Petrom și până la 8,87 lei/l în rețeaua OMV.
În unele stații din București, OMV Petrom a ajuns să practice printre cele mai ridicate prețuri la carburanți, deși anterior figura printre operatorii cu cele mai mici tarife.
Scumpiri și la ceilalți mari operatori
Lukoil a majorat prețurile cu 35 de bani la motorină și 27 de bani la benzină, ajungând la aproximativ 9,07 lei/l pentru diesel și 8,45 lei/l pentru benzină.
Rompetrol a crescut prețul motorinei cu 10 bani, până la 9,07 lei/l, și benzina cu 5 bani, până la 8,48 lei/l.
Socar a aplicat o majorare de 15 bani la benzină, care a ajuns la 8,34 lei/l, fără modificări semnificative la motorină.
Creșterile rapide de preț vin într-un interval foarte scurt, de doar câteva ore, ceea ce a dus la diferențe semnificative între stații și operatori, inclusiv inversarea clasamentului celor mai ieftine și celor mai scumpe benzinării.
Evoluția prețurilor la carburanți rămâne un subiect de interes major, având impact direct asupra costurilor de transport și, implicit, asupra prețurilor din economie.




