România se confruntă cu o nouă criză politică după ce Partidul Social Democrat (PSD) a inițiat demiterea premierului Ilie Bolojan, într-un context marcat deja de instabilitate și tensiuni, notează Politico.
Social-democrații, parteneri de coaliție ai liberalilor, au votat luni, cu o majoritate covârșitoare, retragerea sprijinului politic acordat prim-ministrului, acuzându-l că politicile de austeritate „distrug baza noastră socială”. PSD deține cea mai mare pondere de voturi în Parlamentul României, ceea ce amplifică impactul deciziei asupra stabilității guvernamentale.
Liderul PSD, Sorin Grindeanu, l-a criticat dur pe Bolojan, acuzându-l că măsurile economice adoptate au afectat populația și au dus la creșterea accentuată a prețurilor.
SD nu mai poate rămâne pasiv în timp ce baza noastră socială este distrusă”, a declarat Grindeanu.
Bolojan refuză să demisioneze
În replică, premierul Ilie Bolojan a anunțat că nu va demisiona și a acuzat PSD că evită responsabilitatea pentru deciziile luate în comun în cadrul coaliției.
Ceea ce vedem astăzi este punerea în pericol a finanţelor ţării noastre, distrugerea guvernării, totul făcut cu o lipsă totală de respect faţă de cetăţenii ţării noastre”, a afirmat acesta, acuzând totodată partenerii de coaliție că destabilizează țara într-un context internațional complicat.
Potrivit presei locale, sute de persoane s-au adunat la București pentru a-și exprima sprijinul față de premier.
Situația actuală se suprapune peste o perioadă deja dificilă pentru România. Potrivit Politico, țara a fost aruncată într-o criză politică în 2024, după anularea controversată a alegerilor prezidențiale pe fondul suspiciunilor de interferență străină.
În plan economic, România a înregistrat în 2025 cel mai mare deficit bugetar din Uniunea Europeană, estimat la aproximativ 9% din PIB, iar măsurile de austeritate au generat tensiuni în interiorul coaliției.
Deși PSD a câștigat cele mai multe locuri în Parlament la alegerile din 2024, sondajele recente indică o creștere a susținerii pentru Alianța pentru Unitatea Românilor (AUR), formațiune de opoziție condusă de George Simion. Acesta a cerut organizarea de alegeri anticipate chiar înainte de votul PSD privind retragerea sprijinului pentru Bolojan.
Coaliția formată la începutul anului 2025 între PSD, PNL și alte două partide a fost marcată de tensiuni constante, în special pe tema reformelor economice. Conform acordului inițial, Ilie Bolojan urma să conducă guvernul în primii doi ani, înainte de rotația funcției către un reprezentant PSD.
În perioada următoare, premierul ar putea fi supus unei moțiuni de cenzură în Parlament, iar social-democrații ar putea retrage miniștrii din Guvern, ceea ce ar putea duce la prăbușirea actualei majorități și la adâncirea crizei politice.




