Ultimele stiri

ANSVSA intensifică controalele înainte de Paște: amenzi de peste 2,15 milioane lei și tone de produse retrase de pe piață

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a desfășurat, în perioada 31 martie – 7 aprilie 2026, o amplă acțiune de control la nivel național, în contextul apropierii sărbătorilor pascale. Inspectorii au verificat peste 4.200 de unități, de la supermarketuri și restaurante, până la piețe agroalimentare și mijloace de transport pentru produse alimentare.

În urma controalelor, autoritățile au aplicat 274 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 2,15 milioane de lei. De asemenea, au fost emise 158 de avertismente, iar în 16 cazuri s-a dispus suspendarea sau interzicerea activității.

Totodată, aproximativ 1,8 tone de produse alimentare neconforme au fost retrase de la comercializare, pentru a preveni riscurile asupra sănătății consumatorilor. Printre cele mai frecvente abateri constatate de inspectorii ANSVSA se numără nerespectarea lanțului de frig, condiții necorespunzătoare de igienă, manipularea și depozitarea incorectă a produselor, dar și deficiențe în etichetare și trasabilitate.

Aceste probleme pot pune în pericol siguranța alimentară, mai ales într-o perioadă în care consumul de produse specifice sărbătorilor crește semnificativ.

Președintele ANSVSA, dr. Alexandru Nicolae Bociu, a subliniat importanța acestor controale, precizând că scopul principal este protejarea sănătății populației.

Rezultatele acestor controale arată clar că vigilența trebuie menținută la cel mai înalt nivel în perioada premergătoare sărbătorilor. Miza noastră este una directă și foarte concretă: protejarea sănătății cetățenilor. Ori de câte ori sunt identificate produse care nu respectă normele sanitar-veterinare și de siguranță alimentară, intervenim ferm, pentru ca pe masa românilor să ajungă doar alimente sigure, a declarat acesta.

Linie telefonică pentru sesizări

Consumatorii care observă nereguli pot apela gratuit numărul 0800 826 787. Reprezentanții direcțiilor sanitar-veterinare și pentru siguranța alimentelor (DSVSA) asigură permanență inclusiv în weekend, pentru a răspunde sesizărilor din întreaga țară. Autoritățile le recomandă cetățenilor să cumpere produse doar din surse autorizate și să fie atenți la condițiile de depozitare și etichetare, pentru a evita eventuale probleme în perioada sărbătorilor pascale.

Lasati un comentariu

```