Locatarii blocurilor SM5 și SM6 de pe Șoseaua Mangaliei au mers, azi, la sediul Primăriei Constanța pentru a discuta cu primarul Vergil Chițac despre spațiul verde pe care firma Cambela Prod urmează să amenajeze o parcare. În urma întâlnirii cu primarul Vergil Chițac, locatarii celor două blocuri din zona Abator au anunțat că lucrările la parcare vor fi oprite temporar, până la clarificarea tuturor aspectelor legate de proiect.
De asemenea, există numeroase semne de întrebare privind avizele, documentația și amplasamentul parcării. Este posibil ca unele avize să fi fost obținute pentru un teren diferit de cel efectiv vizat, ceea ce va fi verificat de autorități. Locatarii intenționează să continuie acțiunea în instanță, pentru clarificarea și verificarea tuturor documentelor și avizelor.
Domnul primar a înțeles problemele noastre legate de ceea ce s-a întâmplat. Avem sprijin pentru a opri lucrările. Așa ni s-a promis. Ne-a explicat că operatorul are toate documentele necesare pentru a construi acea parcare, însă există multe laspecte care trebuie clarificate în privința proiectului. Mai există câteva semne de întrebare.
Este posibil ca avizele care stau la baza documentației și a parcării să fi fost obținute pentru terenul de pe 1 Mai, nr. 44, și nu pentru locația corectă. Domnul primar a spus că acest aspect va fi verificat. Primăria are alt acces la informații și documente decât noi. Ni s-a confirmat că se va verifica și situația adresei – 1 Mai, nr. 44, care apare legată de alt teren, pe strada Mangaliei, nr. 67. Sunt și alte detalii tehnice care trebuie verificare. De exemplu, în zona din fața blocului trec rețele de termoficare modernizate pe fonduri europene, proiect care nu trebuie modificat timp de 5 ani.
În privința parcării, primăria a precizat că aceasta este, deocamdată, la sol. Nu știm dacă va avea un etaj sau două etaje. Nu am primit răspunsuri clare pentru toate aceste aspecte. Problemele identificate includ: țevi de termoficare, adrese greșite, avize care nu se știe exact pe ce teren au fost emise. Există posibilitatea ca avizele să fi fost inițial emise pentru 1 Mai, nr. 44, iar ulterior să fi fost aplicate terenului de pe Mangaliei, nr. 67. Sunt foarte multe întrebări și aspecte care trebuie verificate, a declarat unul dintre locatari.
Toate clarificările și verificările privind parcarea vor fi realizate în instanță, deoarece primăria nu poate interveni direct asupra proprietarului terenului.
În ceea ce privește soluțiile, toate clarificările și verificările vor fi făcute în instanță, deoarece primăria nu poate interveni. L-am rugat pe primar să ne sprijine și să vorbească cu proprietarul pentru a stopa momentan rice activitate în zonă, până la clarificarea documentelor și reglementarea situației. Concluzia este că rămân mari semne de întrebare, a mai spus un alt constănțean.



