Ultimele stiri

România are cu ce se mândri! Louis Munteanu, cel mai bun marcator prezent la EURO U21

Sursă foto: captură video YouTube/FRF TV

Atacantul român Louis Munteanu se remarcă printr-un sezon excepțional și ocupă prima poziție în clasamentul golgheterilor dintre jucătorii convocați la Campionatul European U21 din Slovacia, potrivit unui raport publicat de FRF și citat de Mediafax.

Cu 25 de goluri marcate în campionat și cupă, Louis Munteanu nu doar că a condus ofensiva echipei sale de club, dar se impune și ca principală armă ofensivă a naționalei de tineret a României.

În spatele său, în clasamentul marcatorilor la nivel de cluburi, se află: Jay Stansfield (Anglia, Birmingham) – 24 de goluri, Mathias Kvistgaarden (Danemarca, Brøndby) – 23 de goluri și Thierno Barry (Franța, Villarreal) – 19 goluri.

România, între cele mai ofensive echipe de la EURO

Cu un total de 75 de goluri înscrise în sezonul actual de către jucătorii convocați, România ocupă locul 4 în clasamentul naționalelor calificate la turneul final, din perspectiva eficienței ofensive la nivel de club.

În total, tricolorii au punctat în acest sezon de 75 de ori pentru echipele lor de club. Louis Munteanu, golgheterul Superligii, conduce cu 25 de goluri, fiind urmat de Ianis Stoica cu 15 goluri și Vladislav Blănuță cu 12 goluri.

Din punct de vedere ofensiv, tricolorii stau cel mai bine la acest capitol în grupa A, peste cele trei adversare: Spania (74), Slovacia (60) și Italia (43).

Deasupra României în topul naționalelor cu cele mai multe goluri reușite se află Țările de Jos, unde jucătorii au marcat 78 de goluri, Anglia, cu 79 de goluri în contul fotbaliștilor din Albion, și Danemarca, unde jucătorii din lotul pentru EURO au un total de 94 de goluri marcate pentru echipele de club în acest sezon.

Lasati un comentariu