Premierul Marcel Ciolacu a subliniat într-o ședință a Executivului că practica unor comercianți de a scădea gramajul la produse, păstrând totuși prețurile la același nivel, este o formă de înșelăciune împotriva consumatorilor.
Premierul a solicitat autorităților de control din țară să intervină imediat pentru a opri această practică și să pregătească o reglementare similară cu cea din Franța.
Conform modelului francez, producătorii ar urma să fie obligați să informeze vizibil pe ambalajul produselor dacă au redus gramajul acestora, în cazul în care prețul nu a suferit modificări. Totodată, premierul a cerut impunerea de sancțiuni aspre pentru cei care nu respectă această obligație.
Această măsură ar avea scopul de a proteja drepturile consumatorilor și de a asigura transparența în ceea ce privește prețurile și calitatea produselor.
Încep cu un subiect care, din păcate, este tot mai prezent în statele europene şi pare că a ajuns şi la noi: faptul că unii comercianţi au scăzut gramajul la produse, dar au lăsat preţurile la fel de mari. Consider că aceasta este o formă de înşelăciune împotriva consumatorilor.
Cer tuturor autorităţilor de control din România să intervină urgent! Iar în paralel, să pregătim o reglementare, pe modelul francez: producătorii să fie obligaţi să semnaleze vizibil pe ambalaj că au redus gramajul, dacă preţul produsului a rămas neschimbat. Şi, evident, sancţiuni dure pentru nerespectarea acestei obligaţii”, a spus premierul Ciolacu.