Primarul comunei Agigea, Cristian Cîrjaliu, a avut o poziție critică la adresa propriului partid PSD, în special, în ceea ce privește decizia de majorare a taxelor și impozitelor. Declarațiile au fost făcute în cadrul unui interviu acordat publicației Focus Press, unde edilul și-a exprimat nemulțumirile față de modul în care sunt luate deciziile la nivel politic.
Cristian Cîrjaliu a susținut că nu a fost de acord cu măsurile fiscale adoptate. Totodată, primarul a susținut că, în prezent, organizația județeană nu are un lider legitim și a anunțat public intenția de a candida pentru funcția de președinte al Organizației Județene a PSD Constanța.
PSD Constanța nu are președinte. Daniel Georgescu nu este președinte interimar. Arătați-mi documentul care dovedește acest lucru! Nu există! a declarat Cîrjaliu, care deține și funcția de vicepreședinte al organizației.
Edilul comunei Agigea i-a recomandat viceprimarului municipiului Constanța, Costin Răsăuțeanu, să își prezinte demisia din funcție.
Recomandarea mea este ca viceprimarul Costin Răsăuțeanu să își dea demisia și să treacă în opoziție, pentru că de acolo poate face lucruri bune pentru cetățeni. Le recomand consilierilor să convoace o ședință și să taie taxele acestea nesimțite. Nu este posibil așa ceva! La Constanța sunt niște taxe nesimțite!, a spus Cîrjaliu.
De asemenea, primarul din Agigea a criticat și parlamentarii PSD care au votat majorarea taxelor.
La votul pentru majorarea birurilor, unii au fugit de la vot, alții, de la PNL, USR, Mirela Matichescu de la PSD, au votat pentru. Oamenii nu i-au votat să trăim mai rău. În 2028 vom fi foarte atenți pe cine punem pe lista pentru parlamentare, a adăugat primarul pentru Focus Press.
Declarațiile primarului Cîrjaliu vin într-un moment tensionat pentru PSD Constanța și anunță posibile confruntări interne legate de conducerea organizației.



