Primarul Constanței, Vergil Chițac, a decis încetarea detașării din funcția de secretar general al municipiului Constanța a Georgianei Gospodaru. Aceasta a fost numită în funcție pe 6 noiembrie 2020, fiind delegată pe o perioadă determinată de către primarul Constanței.
Cine va fi noul secretar general al municipiului Constanța?
Potrivit surselor noastre, Adam Liliana, consilier juridic în Compartimentul Secretariat tehnic, de la Direcția de Urbanism, și totodată, o apropiată a city managerului Felicia Ovanesian, o va înlocui pe Georgiana Gospodaru.
Motivul înlocuirii Georgianei Gospodaru
Motivul ar fi gestionarea activității defectuoase în această funcție, mai ales că secretarul general al municipiului Constanța s-a contrazis într-o ședință a Consiliului Local Constanța cu primarul Constanței, Vergil Chițac, dar și cu city managerul, Felicia Ovanesian, în legătură cu numărul necesar de voturi pentru adoptarea proiectului de hotărâre privind aprobarea Protocolului de colaborare încheiat între municipiul Constanța și agenții economici/ instituții în vederea punerii în aplicare a proiectului municipalității constănțene ”Adoptă un spațiu verde”.
Georgiana Gospodaru: Activitatea mea nu este defectuoasă, iar acest lucru ar trebui demonstrat
Georgiana Gospodaru a confirmat pentru ConstanțaTV informația și spune că activitatea ei nu a fost defectuoasă și că acest lucru ar trebui demonstrat. „Eu consider că activitatea mea nu este defectuoasă și acest lucru ar trebui demonstrat. Doar o instituție abilitată poate confirma activitatea mea defectuoasă”, a declarat Georgiana Gospodaru.
Decizia a fost confirmată și de Biroul de Presă al Primăriei Constanța, care a confirmat pregătirea documentelor pentru încetarea detașării din decizia primarului. „Deciziile primarului cu privire la detașări sau încheieri ale detașărilor unor persoane sunt bazate pe analiza activității persoanei în cauză”.