Pompierul Plt.adj.șef (R) Bacale Hristu, cunoscut drept Cristi Bacale, un om dedicat, prieten și coleg de nădejde, a murit. El și-a dedicat întreaga viață profesiei și comunității, servind peste 27 de ani la Detașamentul de Pompieri Constanța Port și la Garda de Pompieri Chirnogeni.
Pe parcursul carierei sale, Cristi Bacale a demonstrat devotament și curaj, confruntându-se cu situații dificile și periculoase, pe „frontul incandescent” al intervențiilor de urgență. A fost apreciat de cei care l-au cunoscut cu adevărat, iar colegii și prietenii săi îl descriu ca fiind un camarad de nădejde și un om deosebit, respectat pentru profesionalismul său, a scis Bogdan Covalciuc pe Facebook.com.
Corpul neînsuflețit al lui Cristi Bacale va fi depus la Casa Albastră (Cimitirul Central Constanța) începând cu 2 februarie 2026, ora 16:00, iar slujba de pomenire „Stâlpilor” va fi săvârșită de preot începând cu ora 18:00.
Înmormântarea va avea loc 3 februarie 2026, ora 13:00, tot la Cimitirul Central din Constanța. Cristi Bacale ar fi împlinit 60 de ani pe 26 iulie, însă a plecat prea devreme, lăsând în urmă amintiri de neșters, respect și durere pentru cei care l-au cunoscut. Comunitatea pompierilor și rudele îi poartă respect și pomenire, rugându-se pentru odihna veșnică a sufletului său.



