Ultimele stiri

Khamenei amenință SUA cu un „război regional”: „Orice atac va primi o lovitură decisivă”

Sursa foto: Goldie Ghamari Facebook

Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a lansat duminică un avertisment dur la adresa Statelor Unite, afirmând că orice atac asupra Iranului va primi „o lovitură decisivă din partea națiunii iraniene” și că un eventual conflict declanșat de Washington s-ar transforma într-un război regional.

Americanii ar trebui să știe că, dacă vor începe un război, de data aceasta va fi unul regional. Amenințările cu nave de război și avioane nu sunt nimic nou. Națiunea iraniană nu se lasă intimidată. Noi nu suntem inițiatorii războiului și nu dorim să atacăm pe nimeni, dar oricine va încerca să ne facă rău va primi o lovitură decisivă”, a declarat Khamenei.

Liderul de la Teheran a susținut că adevărata miză a conflictului dintre SUA și Iran este controlul asupra resurselor și poziției strategice a țării.

Problema se rezumă la două cuvinte: Statele Unite vor să devoreze Iranul, iar națiunea iraniană împiedică acest lucru. Petrolul, gazele, mineralele și poziția geografică sunt extrem de atractive. Americanii au controlat Iranul timp de peste 30 de ani – politica, securitatea și resursele erau în mâinile lor. Acum încearcă să revină, dar națiunea iraniană rămâne fermă”, a afirmat ayatollahul.

Khamenei a adăugat că Iranul va continua să reziste presiunilor și „va pune capăt vicleșugurilor Statelor Unite”.

Opțiuni militare analizate la Washington

În acest context tensionat, The New York Times a relatat vineri că președintelui american Donald Trump i-au fost prezentate mai multe scenarii privind Iranul, inclusiv o operațiune secretă cu forțe speciale americane pentru distrugerea unor elemente ale programului nuclear iranian rămase intacte după bombardamentele din iunie, desfășurate în timpul așa-numitului „Război de 12 Zile” declanșat de Israel. Publicația americană descrie această variantă drept „una dintre cele mai riscante opțiuni”.

Trump și-a exprimat în trecut reticența față de trimiterea de trupe la sol, invocând eșecul operațiunii din 1980, ordonate de președintele Jimmy Carter pentru eliberarea ostaticilor americani din Iran.

Potrivit NYT, printre alte opțiuni analizate se numără lovituri asupra instalațiilor nucleare iraniene, atacuri asupra infrastructurii regimului sau eliminarea țintită a unor lideri ai Republicii Islamice.

Donald Trump continuă să exercite presiuni asupra Teheranului pentru a obține un acord în dosarul nuclear, pe fondul protestelor interne reprimate violent de autoritățile iraniene. Miercuri, președintele american a scris pe rețeaua sa Truth Social că „ceasul ticăie” înaintea unui posibil atac.

Totuși, sâmbătă, Trump a afirmat că Iranul poartă discuții cu Statele Unite, fără a oferi detalii. „Iranul discută cu noi și vom vedea dacă putem face ceva”, a declarat el pentru Fox News, reiterând că SUA dispun de numeroase nave de război în Orientul Mijlociu.

Lasati un comentariu