Ultimele stiri

Părinți și elevi protestează, mâine, în fața la ISJ Constanța. Sorin Mihai explică situația Liceului Cobadin

Sursă foto: Facebook.com/ISJ Constanța

Mai mulți părinți, profesori și elevi de la Liceul Cobadin vor protesta vineri, la ora 10:00, în fața Inspectoratului Școlar Județean Constanța, nemulțumiți de transformarea unității în liceu tehnologic și desființarea claselor de învățământ teoretic. Decizia, luată în urma unui ordin emis în luna decembrie 2025, a stârnit îngrijorare în rândul comunității locale, care consideră că schimbarea afectează direct viitorul elevilor și limitează opțiunile lor educaționale.

Inspectorul școlar general al ISJ Constanța, Sorin Mihai, a clarificat situația privind filiera de școlarizare a liceelor, în contextul discuțiilor apărute recent despre Liceul Cobadin, subliniind că obligația asumării unei filiere este prevăzută clar în legislație și nu reprezintă o noutate.

Potrivit acestuia, Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, la articolul 33, stabilește explicit obligația liceelor de a-și asuma o filieră – teoretică, tehnologică sau vocațională.

Nu este o informație apărută acum, ci cu 3 ani în urmă. Liceul Cobadin și-a asumat filiera tehnologică, a precizat Sorin Mihai.

Pentru ca un liceu să poată trece la filiera teoretică, acesta trebuie să îndeplinească o serie de criterii stricte, prevăzute în Ordinul ministrului educației nr. 6696/2025. Printre acestea se numără performanțele la olimpiade și concursuri naționale sau internaționale, promovarea excelenței academice, pregătirea pentru învățământul superior, dezvoltarea competențelor-cheie la cel mai înalt nivel și justificarea clară a necesității școlarizării pe filiera teoretică.

În cazul Liceului Cobadin, datele privind rezultatele la examenul de Bacalaureat au cântărit semnificativ. În anul școlar anterior, au participat la Bacalaureat 60 de candidați, dintre care doar 33 au promovat. Raportat strict la seria curentă de absolvenți, din 51 de elevi aflați în an terminal, s-au înscris 48, iar doar 26 au promovat examenul. De menționat este faptul că toți acești absolvenți au provenit din învățământul teoretic.

Șeful ISJ Constanța a mai arătat că planul de școlarizare pentru anul 2025–2026 este influențat și de scăderea numărului de elevi. Față de anul anterior, sunt cu aproximativ 400 mai puțini elevi de clasa a VIII-a, iar media elevilor pe clasă a crescut de la 25 la 28. În plus, structura planului de școlarizare trebuie să respecte proporția de 60% învățământ liceal tehnic (și profesional) și 40% învățământ liceal teoretic și vocațional.

Obligația asumării filierei de către licee este precizată în Legea 198/2023 (LÎP), la articolul 33. Așadar, nu este o informație apărută acum, ci cu 3 ani în urmă. Liceul Cobadin și-a asumat filiera tehnologică.
Pentru a putea să își asume filiera teoretică, un liceu trebuie să dovedească (conform OME 6696/2025):
– performanţe la concursuri, olimpiade şi alte competiţii şcolare la nivel naţional sau internaţional;
– încurajarea pregătirii pentru învăţământul superior, excelenţa academică;
– dezvoltarea competenţelor-cheie la gradul cel mai mare de complexitate;
– asigurarea unei educaţii generale solide, conform profilului absolventului de liceu aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 6.731/2023 privind aprobarea Profilului de formare al absolventului, pregătindu-i pe elevi pentru continuarea studiilor la nivel universitar sau pentru diverse cariere academice;
– justificarea explicită a necesității şcolarizării profilurilor aferente filierei teoretice.

La Liceul Cobadin, în anul școlar anterior au participat la Examenul Național de Bacalaureat, în total, cumulat, 60 de candidați, dintre care numai 33 au promovat. Cu referire strict la absolvenții de anul trecut, la Liceul Cobadin au fost 51 de elevi în anul terminal, dintre care s-au înscris la Examenul Național de Bacalaureat 48. Din această serie curentă, numai 26 au promovat bacalaureatul. Trebuie menționat faptul că toți absolvenții din seria de anul trecut de la Liceul Cobadin au fost elevi de liceu teoretic.

Față de anul școlar anterior, în 2025-2026 numărul de elevi de clasa a VIII-a este cu 400 mai mic. Totodată, planul de școlarizare nu mai presupune o medie de 25 de elevi/ formațiune de studiu, ci 28 de elevi/ formațiune de studiu. În fiecare an, la întocmirea planului de școlarizare a trebuit să se țină cont de stabilirea formațiunilor de studiu astfel: 60% – învățământ liceal tehnic (și profesional, în ceilalți ani) și 40% – învățământ liceal teoretic și vocațional.

Un element specific județului Constanța îl constituie numărul de clase din învățământul particular. În anii anteriori au fost cel puțin 13 formațiuni de studiu în planul de școlarizare al liceelor particulare, care au fost realizate în fiecare an școlar. Acest lucru înseamnă că cele minimum 13 clase nu se vor mai regăsi în învățământul de stat, ceea ce la finalizarea etapelor de admitere va avea impact asupra încadrării personalului didactic. De aceea, este important ca planul de școlarizare să reflecte cât mai apropiat realitatea, astfel încât să nu fie afectate catedre din învățământul de stat din întreg județul.

La acestea se adaugă fluctuația specifică a populației școlare, care în județul nostru presupune faptul că nu se vor regăsi în clasele de liceu între 300 și 500 de elevi, în fiecare an (schimbarea domiciliului sau deplasarea temporară a familiilor în alt județ/ în altă țară etc), a explicat Sorin Mihai.

Părinții și elevii din Cobadin protestează, vineri, în fața ISJ Constanța

Părinți, profesori și elevi de la Liceul Cobadin vor protesta vineri, la ora 10.00, în fața Inspectoratului Școlar Județean Constanța, nemulțumiți de decizia transformării unității în liceu tehnologic și desființării claselor de învățământ teoretic.

Mai mulți părinți, profesori și elevi de la Liceul Cobadin vor protesta vineri, la ora 10:00, în fața Inspectoratului Școlar, după ce liceul din comună a pierdut clasele de învățământ teoretic și a fost transformat în liceu tehnologic, în urma unui ordin emis în luna decembrie. „ȘCOALA NOASTRĂ ARE NEVOIE DE NOI! În urma deciziilor recente, liceul din comuna noastră a pierdut clasele de învățământ teoretic și a fost transformat în liceu tehnologic. Această schimbare afectează direct viitorul copiilor noștri și șansele lor la o educație diversificată, adaptată nevoilor fiecăruia.

Dorim să îi mulțumim domnului primar, care s-a implicat activ și a fost alături de comunitate în demersurile făcute pentru păstrarea claselor de teoretic. Sprijinul dumnealui este important și apreciat. În același timp, avem nevoie de solidaritatea tuturor locuitorilor comunei.

Vă invităm să fim împreună – cadre didactice, părinți, elevi și cetățeni – vineri, la ora 10:00, la Inspectoratul Școlar Județean, pentru a ne face auzită vocea și pentru a cere șanse egale la educație pentru copiii noștri. Viitorul educației din comunitatea noastră depinde de implicarea fiecăruia dintre noi. Împreună putem face o diferență. Vă așteptăm în număr cât mai mare!”, a scris o mămică pe Facebook.

Lasati un comentariu