Ultimele stiri

Romii protestează față de interzicerea căsătoriilor între minori. „Măcar la 16 ani. Nu vrem să ni se impună cum să trăim”

Proiectul de lege care prevede interzicerea căsătoriilor între minori stârnește reacții puternice în rândul unor membri ai comunității rome din Târgu Jiu. Aceștia acuză autoritățile că, prin noile reglementări, le-ar fi încălcate tradițiile și libertatea de a-și păstra obiceiurile.

Oamenii spun că sunt gata să protesteze în stradă dacă legea va fi adoptată.

Ne pedepsesc cu închisoarea pentru ceva ce face parte din cultura noastră de sute de ani”, a afirmat unul dintre participanți. Alții au cerut „respect și dreptate pentru etnia romă”, subliniind că tradițiile nu ar trebui confundate cu abuzurile.

Unii dintre cei prezenți au recunoscut totuși că mariajul la vârste foarte mici nu ar trebui încurajat.

Nu vorbim despre copii de 12-13 ani. Eu m-am logodit la 16 și m-am căsătorit la 17 ani. Avem o familie frumoasă. Nu vrem să ni se impună cum să trăim”, a spus un localnic.

Un tânăr din comunitate a adăugat că adoptarea proiectului ar însemna dispariția unei tradiții moștenite din generație în generație:

Așa am fost crescuți și așa am văzut la părinți și bunici. Nu cred că e normal să fim obligați să renunțăm la ceea ce ne definește ca neam”.

Ministrul Petre Florin Manole: „Legea trebuie să protejeze copiii, nu să judece tradițiile”

Inițiativa legislativă aparține ministrului Muncii, Petre Florin Manole, care a explicat că scopul ei este protejarea copiilor de abuzuri și căsătorii forțate.

Vin dintr-o comunitate conservatoare și știu cât de complicat este acest subiect. Dar legea trebuie să fie o barieră în fața abuzurilor. Este dureros, ca rom, să simt că e nevoie să reglementăm ceva ce ar trebui să fie de la sine înțeles: copiii trebuie lăsați să fie copii”, a declarat ministrul într-o conferință despre combaterea violenței asupra minorilor.

Specialiștii susțin că, indiferent de contextul cultural, o căsătorie în rândul minorilor poate avea efecte grave asupra sănătății emoționale și psihologice.

Adolescenții nu sunt pregătiți pentru responsabilitățile și presiunile unei relații de durată. Lipsa maturității emoționale duce adesea la traume, depresie și dificultăți de adaptare”, a explicat psiholoaga Lidia Bârsanu.

Sociologul Adrian Marcu consideră că autoritățile trebuie să combine fermitatea legii cu dialogul:

Societatea trebuie să intervină, dar și să explice. Nu poți impune schimbarea prin frică, ci prin educație și sprijin. E nevoie de campanii care să arate de ce astfel de practici nu mai pot continua în lumea de azi.”

Lasati un comentariu