Ultimele stiri

Bogdan Huțucă, reacție după declarațiile lui Ciolacu: „Să spui că la Constanța nu sunt investiții europene e ca și cum ai spune că la Buzău nu sunt covrigi”

Sursă foto: Facebook/Partidul Național Liberal

Preşedintele PNL Constanţa, Bogdan Huţucă, a reacţionat sâmbătă la declaraţiile liderilor PSD aflaţi în vizită la Constanţa, el precizând că să spui că la Constanţa nu sunt investiţii europene e ca şi cum ai spune că la Buzău nu sunt covrigi şi că perioada supremaţiei PSD în Constanţa este de tristă amintire.

Să spui că la Constanţa nu sunt investiţii este ca şi cum ai spune că la Buzău nu sunt covrigi. Peste 120 de milioane de euro fonduri europene absorbite deja, în numai 3 ani şi un total de 700 de milioane de euro finanţări semnate, numai pe municipiu. Dezvoltarea este fără precedent şi depăşeşte cele mai multe dintre municipiile şi regiunile ţării”, a subliniat preşedintele filialei liberale Constanţa, deputatul Bogdan Huţucă.

Acesta mai afirmă că „perioada supremației PSD în Constanța este de tristă amintire”. „În perioada 2016-2020 au absorbit mai puțin de 5 milioane de euro fonduri europene. O rușine națională. Administrația liberală condusă de Vergil Chițac a rezolvat termia, infrastructura, transportul public electric, modernizarea și dotarea școlilor, reabilitarea parcurilor, toate cu fonduri europene”, a susținut Bogdan Huțucă.

Este greu de crezut că aceste lucruri nu se cunosc la nivel guvernamental. Tocmai de aceea mi se pare uşor îngrijorător să auzim o detaşare totală, chiar şi în campanie, faţă de actul de guvernământ”, a mai punctat preşedintele PNL Constanţa.

Premierul Marcel Ciolacu, preşedinte al PSD, a criticat conducerea liberală a Primăriei Constanţa, susţinând că performanţa administrativă, investiţiile şi accesarea de fonduri europene „lipsesc cu desăvârşire în municipiu”: Marcel Ciolacu critică Primăria și Consiliul Județean Constanța: „Performanța administrativă, investițiile și accesarea de fonduri europene, în Constanța lipsesc cu desăvârșire”