Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare cu privire la o masă de aer rece care va aduce schimbări radicale în special în jumătatea estică a țării, fiind prognozate ploi, lapoviță și ninsori.
Alina Șerban, reprezentanta ANM, a declarat că se anticipează precipitații abundente și vânt puternic, cu ploi în mare parte din țară. De asemenea, în zonele montane sunt prognozate lapoviță și ninsoare. Se preconizează că, începând de joi, temperaturile vor scădea semnificativ.
Ne regăsim sub influența unei depresiuni foarte bogate în umezeală, a cărei sisteme frontale ne afectează atât astăzi, cât și în zilele următoare, astfel încât vom avea nebulozitate și precipitații în mare parte din țară”, a declarat specialistului ANM, pentru Antena 3 CNN.
Zonele de vest și sud-vest ale țării ar putea fi mai puțin afectate, însă în restul teritoriului se vor înregistra precipitații sub formă de ploaie, lapoviță și ninsoare, la altitudini de peste 1.500 de metri.
În Moldova, se prevăd temperaturi scăzute, între 4 și 9 grade Celsius. Vor fi temperaturi scăzute și în Dobrogea, Muntenia, Capitală, unde va fi mai rece decât în zilele trecute.
Weekendul aduce o ușoară încălzire, cu temperaturi care vor depăși 10 grade Celsius în majoritatea zonelor.
Astăzi ar fi important de sub subliniat faptul că vântul prezintă intensificări în jumătatea de est a teritoriului, de data aceasta cele mai mari valori rafale de 45-55-60 km/h astfel încât senzația de rece va fi amplificată”, a mai spus Alina Şerban, pentru sursa citată.