Ultimele stiri

Zeci de angajați de la ANAF Constanța au ieșit în stradă! „Nu putem accepta proiectul legii salarizării”

Blue-framed sign for ANAF, the Romanian Tax Administration, with Galați regional directorate text

Angajații ANAF Constanța au protestat marți în fața sediului instituției de pe strada Ion Gheorghe Duca, nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării.

Aproximativ 200 de salariați au întrerupt activitatea și au ieșit în fața instituției, în cadrul unor acțiuni sindicale declanșate la nivel național în structurile Ministerului Finanțelor și ANAF.

Sindicaliștii susțin că noile prevederi ar putea duce la scăderi salariale semnificative și avertizează că protestele ar putea continua. Reprezentanții angajaților spun că există inclusiv scenariul închiderii unităților în perioada următoare, în funcție de rezultatul negocierilor de la nivel central.

„Protestul este legat de proiectul legii salarizării. Nu putem accepta ceea ce este în acel proiect”, a declarat liderul sindical Marian Emilian.

Situația din Constanța se înscrie într-un val mai larg de nemulțumiri din sectorul bugetar, unde mai multe categorii profesionale au anunțat acțiuni de protest.

Lasati un comentariu