Mai mulți constănțeni s-au trezit cu popriri pe conturi, după ce nu și-au achitat la termen impozitele și taxele locale.
Măsura a generat reacții puternice în mediul online, după ce Serviciul Public de Impozite și Taxe Constanța (SPIT) a publicat anunțuri privind executarea silită a datornicilor. Pe pagina instituției, mai mulți constănțeni au criticat deciziile autorităților și au reclamat și situația taxei auto de 200 de lei.
„Voi când achitați sumele ce le-ați oprit ilegal, cei 200 lei pentru fiecare autoturism, plus penalizările aferente, 1% ???”
Alți cetățeni au contestat termenul de plată, susținând că impozitul ar fi anual: „Dar impozitul este până la sfârșitul anului, nu în primul semestru… De aceea se numește impozit anual.”
„Să-mi dați înapoi 400 lei, pentru cele două mașini, apoi vă plătesc diferența. Chiar nu aveți bun simț?”
Unii contribuabili au criticat și lipsa unor eventuale compensații: „Bine că faceți dosare de executare că nu am plătit impozitul, dar banii de pe mașini nu i-ați mai înapoiat. Să vă dăm în judecată toți.”
Au existat și reacții mai dure la adresa instituției:
„Dă-ți banii oamenilor ăia 200 lei și apoi cereți. Nu ar trebui să vă dea nimeni niciun ban.”
În acest context, SPIT Constanța a reamintit că termenul de plată pentru impozitele și taxele locale aferente semestrului I 2026 a fost 31 martie 2026, iar începând cu 1 aprilie se aplică majorări de întârziere de 1% pe lună sau fracțiune de lună până la achitarea integrală a sumelor.
Instituția precizează că neplata la termen poate duce la executare silită, inclusiv popriri pe conturi, și recomandă achitarea obligațiilor fiscale pentru evitarea penalităților.







