Tensiunile dintre Vatican și administrația de la Washington se intensifică, după un schimb dur de declarații între Papa Leon și Donald Trump, pe fondul divergențelor privind conflictul din Orientul Mijlociu.
Suveranul Pontif a declarat că „nu se teme” de liderul american, subliniind că nu dorește escaladarea disputei, dar că va continua să susțină public necesitatea păcii și a soluțiilor diplomatice.
Declarația vine după ce Donald Trump a lansat critici directe la adresa Papei, acuzându-l de slăbiciune în fața criminalității și de poziții „dezastruoase” în politica externă. Într-o postare pe platforma Truth Social, liderul american a sugerat inclusiv că alegerea acestuia în fruntea Bisericii ar fi avut legătură cu influența sa politică.
Trump a stârnit controverse după ce a publicat o imagine generată cu inteligență artificială în care apare reprezentat ca o figură mesianică, asemănătoare lui Iisus Hristos. Gestul a atras critici inclusiv din partea unor susținători conservatori, care l-au considerat nepotrivit și ofensator.
În replică, Papa Leon a transmis, într-un dialog cu Reuters, că nu intenționează să transforme situația într-o confruntare personală, dar a reafirmat ferm poziția Bisericii împotriva războiului.
Prea mulți oameni suferă. Prea mulți inocenți mor. Există o cale mai bună”, a declarat acesta, în timpul unei deplasări oficiale spre Algeria, unde a început un turneu de zece zile.
Liderul de la Vatican a subliniat că mesajul religios nu trebuie folosit în scopuri politice și a făcut apel la dialog internațional și responsabilitate în discursul public.
De cealaltă parte, Donald Trump a continuat atacurile, afirmând că nu este „un fan” al Papei și acuzând Vaticanul de susținerea unor poziții apropiate de „stânga radicală”.




