Ultimele stiri

Doliu în mediul de afaceri constănțean: Dumitru Cușu, patronul The View, a murit

Sursă foto: Freepik.com

Dumitru Cușu, omul de afaceri care a deținut restaurantul The View din zona Poarta 1, cunoscut anterior drept Vraja Mării, a murit joi noapte, în jurul orei 23.00. Acesta urma să împlinească 71 de ani în luna martie.

Dumitru Cușu s-a retras din activitatea profesională, după ce a fost diagnosticat cu o boală gravă. Starea sa de sănătate s-a deteriorat în ultima perioadă. Decesul a survenit la Spitalul de Boli Infecțioase Constanța, unde era internat la Terapie Intensivă.

Dumitru Cușu a fost una dintre figurile cunoscute ale mediului de afaceri constănțean. De-a lungul timpului, a administrat mai multe unități turistice, printre care Hotelul Dacia Sud din Mamaia și restaurantul The View, situat pe faleza din apropierea Cazinoului. De asemenea, a avut în proprietate hotelul Belona din Eforie Nord, precum și mai multe imobile din Constanța.

Dumitru Cușu a fost asociat și cu Daniel Pandele, proprietarul Doraly Mall, în cadrul firmei Cupa Internațional SRL. Prin această societate a fost realizat un proiect imobiliar – un bloc de locuințe cu regim de înălțime P+4+5 etaje, situat pe Șoseaua Mangaliei din Constanța.

Sicriul a fost depus în Sala de Conferințe a Hotelului Dacia Sud din Mamaia, iar înmormântarea va avea loc duminică, iar slujba religioasă va fi oficiată la Biserica „Sfinții Constantin și Elena” din Constanța.

Lasati un comentariu