România, Bulgaria și Grecia au semnat la Bruxelles un Memorandum de Înțelegere pentru dezvoltarea coridorului de transport care va lega Marea Egee de Marea Neagră.
Documentul stabilește cooperarea trilaterală în cadrul Platformei Coridorului Marea Neagră – Marea Egee și deschide calea unor investiții majore în infrastructura rutieră, feroviară și fluvială.
Potrivit oficialilor, proiectul include construirea a trei noi poduri peste Dunăre: un al doilea pod mixt între Ruse și Giurgiu, unul între Silistra și Călărași și un al treilea la Nikopol–Turnu Măgurele. Podurile vor spori conectivitatea regională, vor fluidiza transportul comercial și vor asigura rute alternative pentru mobilitate economică și militară. În plus, feriboturile de pe Dunăre vor fi modernizate pentru a permite transport dublu, relatează Digi24.ro.
Axa nord–sud va lega Atena și Salonic de București și mai departe spre Europa Centrală, precum și porturile Alexandroupolis, Burgas, Varna și Constanța. Obiectivul este crearea unui coridor logistic strategic, susținut prin fonduri europene și parteneriate public–privat, pentru a accelera implementarea și a maximiza impactul economic în regiune.
Vicepremierul bulgar Grozdan Karadjov a subliniat importanța transformării fluviului Dunărea într-o arteră integrată, nu doar ca frontieră naturală, ci ca infrastructură care unește economiile și susține mobilitatea continentală.



