Vlad Pascu, tânărul acuzat de producerea accidentului rutier de la 2 Mai în urma căruia au murit doi tineri, a fost adus miercuri dimineață la Curtea de Apel Constanța, unde are loc un nou termen de judecată.
Potrivit apărătorilor, ședința de astăzi ar putea fi ultima înainte de pronunțarea unei decizii definitive. În primă instanță, Pascu a fost condamnat la 10 ani de închisoare.
Judecătorii de la Curtea de Apel Constanța analizează apelurile formulate împotriva sentinței Judecătoriei Mangalia din luna ianuarie 2025, care l-a condamnat pe Vlad Pascu pentru ucidere și vătămare corporală din culpă, conducere sub influența substanțelor psihoactive și părăsirea locului accidentului. Instanța a dispus și plata unor despăgubiri de 1,71 milioane de euro, prin Biroul Asiguratorilor Auto din România (BAAR), către familiile victimelor.
În cursul dimineții, Vlad Pascu a fost transferat de la Penitenciarul Poarta Albă la Palatul de Justiție din Constanța, fiind escortat de jandarmi. Procesul va începe la ora 11:00.