Ultimele stiri

Maistru militar, dispărut de pe fregata Regele Ferdinand. Nava era în misiune în Marea Mediterană: Viorel fusese decorat pentru merite deosebite

Sursă foto: Facebook/MApN

Un marinar în vârstă de 46 de ani din echipajul fregatei Regele Ferdinand este dispărut de la bord în timp ce nava se află într-o misiune în Marea Mediterană. El este angajat de 22 de ani în Forţele Navale Române. Operaţiunile de căutare – salvare sunt în desfăşurare.

În dimineaţa zilei de duminică, 1 iunie, în jurul orei 07.00, la bordul fregatei «Regele Ferdinand» – 221, navă aflată în misiune, în Marea Mediterană, a fost constatată lipsa unui marinar din echipaj. La momentul dispariţiei, fregata Forţelor Navale Române, care participă, de la începutul lunii mai, la Operaţia EUNAVFOR MED IRINI, se afla în apele internaţionale, la aproximativ 90 mile marine travers de portul libian Benghazi”, au transmis, reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale.

Ei au precizat că potrivit standardelor aplicabile în aceste situaţii, comandantul fregatei „Regele Ferdinand” a dispus de urgenţă măsuri de căutare a acestuia, atât la bordul navei, cât şi pe mare, prin forţe proprii – inclusiv cu elicopterul de la bord. În paralel, a fost notificată comanda operaţiunii EUNAVFOR MED IRINI, care a trimis în zonă mijloace navale suplimentare.

La momentul transmiterii acestui comunicat, operaţiunile de căutare-salvare pe mare sunt în desfăşurare, a precizat sursa citată.

Militarul dispărut este maistrul militar clasa a II-a Viorel Culea, specialist electromecanic. El a fost văzut pentru ultima dată la bordul navei în această dimineaţă, în jurul orei 04.30. Militarul este în vârstă de 46 ani, este necăsătorit şi este angajat în cadrul Forţelor Navale Române din anul 2003.

Conducerea Statului Major al Forţelor Navale a luat măsuri de anunţare a familiei militarului, căreia i se asigură sprijinul psihologic necesar în această perioadă. Conform normelor în vigoare, a fost sesizat Parchetul militar, iar comandantul fregatei a numit o comisie de cercetare a circumstanţelor producerii acestui eveniment”, au menţionat reprezentanţii Ministerului Apărării.

Militarul fusese decorat recent, pe 15 mai, cu Emblema de Merit „În Serviciul Armatei României” clasa a III-a, în semn de recunoaștere pentru activitatea sa profesională, dedicarea și responsabilitatea cu care și-a îndeplinit misiunile. Distincția i-a fost acordată în cadrul unei ceremonii oficiale organizate la bordul fregatei, cu ocazia aniversării a 105 ani de la înființarea Flotilei 56 Fregate „Contraamiral Horia Macellariu” și Grupului 256 Elicoptere.

Fregata „Regele Ferdinand” – 221 are la bord un echipaj format din 240 de militari. Nava s-a aflat recent într-o escală planificată în portul Souda, Grecia, de unde a plecat sâmbătă, 31 mai, pentru a se deplasa în raionul de patrulare repartizat în Marea Mediterană.
Fregata a plecat luni, 5 mai, din portul militar Constanţa, pentru a participa, timp de aproximativ 40 de zile, la Operaţia EUNAVFOR MED IRINI, desfăşurată sub egida Uniunii Europene, alături de nave partenere din Franţa, Grecia şi Italia. Misiunea principală este de a sprijini respectarea embargoului asupra armelor impus Libiei, prin rezoluţiile Consiliului de Securitate al Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU). Nava urmează să revină în ţară la jumătatea lunii iunie.

Lasati un comentariu