Crin Antonescu, candidatul coaliției de guvernare la alegerile prezidențiale, a făcut public conținutul declarației pe care a dat-o în fața Securității comuniste, după ce Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS) a emis o adeverință de necolaborare în cazul său.
Vreau să precizez că nu găsesc nimic nepotrivit. Mi se pare legitimă această curiozitate, dorință a publicului de a cunoaște ce este într-o declarație a unui candidat dată la Securitate”, a subliniat Crin Antonescu, mulțumind presei pentru atitudinea corectă.
Antonescu a explicat că a fost convocat de Securitate în anii ’80, după ce un coleg și prieten apropiat, Ștefan Costache, a fost reținut la graniță, în încercarea de a fugi din țară. În declarația respectivă, el a menționat că îl cunoștea pe Costache din copilărie și că a aflat de incident după ce acesta a fost readus în țară.
Am aflat că organele au descoperit unele pachete, dar nu cunosc conținutul pachetului destinat mie. Deși suntem în relații strânse, nu am cunoscut intențiile sale”, a scris Crin Antonescu în declarația dată Securității.
Acesta a mai relatat că prietenul său i-a spus că totul s-a petrecut în condiții normale, fără presiuni. De asemenea, a precizat că nu a informat autoritățile despre o eventuală a doua tentativă de fugă, deși ulterior a avut suspiciuni în acest sens.
Am luat copia, piesa care mă interesa pe mine. Am văzut toate documentele pe care aveam dreptul să le iau. Copie am după vestita declarație”, a declarat Antonescu, la ieșirea de la sediul CNSAS, unde a consultat dosarul personal.
CNSAS a emis marți o adeverință în care precizează că Antonescu nu a fost colaborator al Securității, dar că a dat o declarație după ce a fost convocat. Candidatul la prezidențiale a subliniat că a fost „o victimă a Securității” și nu a furnizat informații care să prejudicieze pe cineva.
În apărarea lui Antonescu a intervenit chiar Ștefan Costache, cel vizat de ancheta de atunci, care a declarat că Antonescu a fost singura persoană în care a avut încredere și că este convins de integritatea sa.
UPDATE. Crin Antonescu a prezentat, joi, declaraţia dată la Securitate despre prietenul său care a părăsit ţara. El a citit declaraţia într-o conferinţă de presă, arătând că nu este vorba despre o notă informativă.
Documentul poate fi consultat AICI
Crin Antonescu a citit declaraţia dată în 1988 despre prietenul său, la Securitate:
Subsemnatul Antonescu George Crin, născut la 21 septembrie 1959, în localitatea Tulcea, cu domiciliul în Tulcea, strada Colugărei, numărul 18, profesor de istorie la Şcoala Generală Niculiţel, neîncadrat politic, căsătorit cu numitul Antonescu Aurelia de profesie inginer la întreprinderea Mase plastice Tulcea, domiciliată în Tulcea, Vă declar că îl cunosc pe Costache Ştefan, inginer la întreprinderea comunală Tulcea, de aproximativ 20 de ani. Am copilărit împreună, am fost colegi de clasă.
După clasa a 8 a, Costache Ştefan a plecat la Bucureşti pentru a urma cursurile unui liceu de specialitate, după care au urmat şi cursurile Facultăţii de Construcţii şi în prezent ne aflăm în relaţii amicale, iar în toamna anului 1987, după ce Costache Ştefan s-a reîntors dintr-o excursie pe care a efectuat-o în Bulgaria, ca turist, ne-a relatat următoarele: Aflat către sfârşitul perioadei de excursie, la Sofia a încercat să întreprindă o călătorie la Viena, pe calea aerului, fără a deţine viza necesară pe paşaport.
Depistat de autorităţile bulgare, a fost reţinut la aeroport, a fost reţinut timp de două sau trei zile în Bulgaria, după care a fost trimis în România, tot pe calea aerului.
Din Bucureşti, la Tulcea, a fost însoţit de două cadre de miliţie, iar la Tulcea a mai fost reţinut pentru o scurtă perioadă în care a fost cercetat de organe de miliţie şi securitate. În legătură cu perioadele în care a fost reţinut atât în Bulgaria cât şi în ţara, ne-a relatat că totul s-a petrecut în condiţii normale, că nu i s-a cerut decât să relateze şi să explice fapta sa, verbal şi în scris, fără a să exercita niciun fel de presiune asupra sa.
Ne-a relatat, de asemenea, că iniţial declarase că a intenţionat să facă doar o plimbare până la Viena şi apoi să se întoarcă în ţară şi că ulterior a revenit asupra declaraţiei sale, precizând că probabil nu s-ar mai fi întors. Am aflat de asemenea că organele de cercetare au descoperit la domicilul său unele pachete cu obiecte personale lăsate unor prieteni, cu destinaţia scriă pe bileţele şi că printre acestea mă număram şi subsemnatul. Nu cunosc conţinutul pachetului destinat mie. După redactarea declaraţiilor, a avut o discuţie cu un cadru de securitate care a explicat semnificaţiile faptei şi atitudinii sale.
A revenit apoi la domiciliu şi a reluat în condiţii normale activitatea profesională la acelaşi loc de muncă. În legătură cu faptele petrecute, declar că, deşi suntem în relaţii strânse şi de multă vreme, nu am cunoscut intenţiile lui Costache Ştefan.
Ştiam doar că a depus acte pentru excursie în câteva ţări socialiste şi i s-a aprobat doar Bulgaria. Din cele relatate de el, am înţeles că nici altcineva nu-i cunoscuse intenţiile, nici chiar părinţii sau sora sa. Am fost uimit cu atât mai mult cu cât niciodată în discuţii anterioare nu şi-a exprimat nici cea mai vagă intenţie de a se stabili într-o altă ţară. În prezent, Costache Ştefan se află în relaţii mai apropiate cu subsemnatul, cu Popa Octavian, pedagog la Liceul industrial, Valentin Prodan, inginer la Combinatul Fier Aliaje şi un coleg de birou de ştiinţă.
Vă relatez că am posibilitatea să exercit influenţă pozitivă asupra celui în cauză, are încredere în mine, mă consultă, totuşi pare debusolat, afirmând că după cele întâmplate, reuşita lui în viaţă nu ar mai fi atât de sigură. Crin Antonescu, 13.01.1988.
UPDATE. Crin Antonescu a declarat într-o conferinţă de presă că ”nu există niciun fel de informaţie şi niciun fel de formă de angajament, nici măcar în sensul clasic, că ar fi furnizat informaţii dintr-o parte în alta”.
Cum vedeţi, ea cuprinde doar lucruri pe care, evident, cei de la Securitate le cunoşteau, că e relatarea aventurilor lor cu Ştefan şi pe care le ştiam şi eu de la Ştefan. Am constatat de atunci, însă înţeleg şi ulterior, că ei trecuseră de la faza în care el ar fi putut chiar fi victima unui dosar penal pentru trecere frauduloasă de frontierei, dar ei nu voiau să mai înregistreze tentative, pentru că astea se raportau şi internaţional şi atunci mergeau pe un gen de convingere educativă, că e bine în ţară. Nu există niciun fel de informaţie şi niciun fel de formă de angajament, nici măcar în sensul clasic, că ar fi furnizat informaţii dintr-o parte în alta”, a spus el.
Este, repet, o declaraţie, este dată pe numele meu, semnată cu numele meu şi, de altfel, la pagina de dosar pe care eu am putut să o consult, fără să pot să-i fac copie, aşa le inventariau ei, toate persoanele, adică eu şi aceşti prieteni pe care îi şi numesc pentru că ştiam că li s-au lăsat şi lor pacheţele, toţi avem câte o fişă mică, cei chemaţi. (..) De altfel şi pe numele meu, ca şi al celorlalţi prieteni din cercul nostru era pe spate ştampila neaflat în evidenţă, pentru că ei verificau fiecare om pe care îl chemau, pe care îl investigau. În sensul acesta, practic, noi am fost investigaţi în această calitate, deşi am spus în sens tehnic victimă, eu nu m-am pretins niciodată o victimă, cum au fost victime serioase ale securităţii. Nu am făcut niciodată caz de acest lucru, de altfel se miră unii că nu am povestit. Eu nu aveam ce povesti, ăsta a fost un fapt banal, au plecat mii de oameni din România, mii şi alte mii de colegi de serviciu au fost chemaţi la securitate să dea declaraţii, era o formalitate. Nu mi s-a părut că am suferit ceva special atunci, nu mi s-a părut nimic. Când a venit vorba despre asta, evident mi-am amintit, l-am sunat şi pe om în Canada şi i-am spus ce s-a întâmplat”, a subliniat Antonescu.
Nu există nicio altă formă de colaborare, de contact măcar între mine şi Securitate”, a completat Crin Antonescu.
El a menţionat că din ce a înţeles, nu a avut un dosar de urmărit.
Nu am, deci, ce alte elemente să aştept, pentru că alte elemente nu există şi, din punctul meu de vedere, tot ceea ce era de spus, am spus”, a mai arătat candidatul coaliţiei.