Administrația Prezidențială a publicat, marți seară, costurile aferente zborurilor speciale efectuate pentru deplasările externe ale delegațiilor conduse de fostul președinte Klaus Iohannis, începând cu anul 2015. Potrivit documentelor oficiale, anul cu cele mai mari cheltuieli a fost 2023, când s-au plătit peste 36,4 milioane de lei pentru zborurile prezidențiale.
Unul dintre cele mai costisitoare zboruri a avut loc în 2022, când avionul care l-a transportat pe Iohannis și pe soția sa la funeraliile Reginei Elisabeta a II-a din Londra, urmate de participarea la Adunarea Generală a ONU în SUA, a costat 2,7 milioane de lei.
Conform datelor publicate, cheltuielile cu zborurile prezidențiale au variat semnificativ de-a lungul anilor:
- 2015: 25 de zboruri, peste 6,6 milioane de lei;
- 2016: 20 de zboruri, peste 5,1 milioane de lei;
- 2017: 16 zboruri, peste 5,6 milioane de lei;
- 2018: 17 zboruri, 4,9 milioane de lei;
- 2019: 21 de zboruri, peste 9,3 milioane de lei;
- 2020: 9 zboruri, peste 3,1 milioane de lei;
- 2021: 16 zboruri, peste 7 milioane de lei;
- 2022: 20 de zboruri, peste 13,7 milioane de lei;
- 2023: 26 de zboruri, peste 36,4 milioane de lei, incluzând destinații precum Kenya, Tanzania, Cabo Verde, Senegal, Brazilia, Chile și Argentina.
- 2024: 22 de zboruri, aproape 20,9 milioane de lei.
Potrivit datelor oficiale, în 2024, președintele a efectuat trei deplasări în SUA, fiecare costând peste 2 milioane de lei. De asemenea, în 2025, Iohannis a avut un zbor către Belgia, pentru care s-au plătit peste 600.000 de lei.
Actualul președinte interimar, Ilie Bolojan, a anunțat vineri că vor fi desecretizate toate datele legate de cheltuielile Administrației Prezidențiale din anii trecuți, ca răspuns la cererile publice privind transparența costurilor asociate mandatului fostului președinte Klaus Iohannis.
Dezvăluirea acestor sume a generat dezbateri publice privind oportunitatea și justificarea unor astfel de cheltuieli din bani publici.