Sportivele Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în sermifinalele probei de dublu vâsle feminin, din cadrul concursului de canotaj de la Jocurile Olimpice.
Ancuţa (25 de ani) şi Simona (25 de ani), campioane olimpice en-titre, au încheiat proba în şase minute, 48 de secunde şi 49 de sutimi.
Ele au câştigat detaşat seria a treia în care au evoluat, fiind urmate de Cehia şi China.
Am venit aici dornice să arătăm că a fost o întâmplare ceea ce s-a petrecut la Szeged, la europene. Știm ce ne dorim, nu ne interesează ce fac alții, așa cum a spus Antonio, ne-am distrat azi. Suntem obișnuiți să evoluăm în orice condiții meteo. Ne place concursul și așteptăm finala!”, a zâmbit Simona Radiș.
Nu e nici o presiune, nu ne interesează decât să ne facem cursele pe care le-am pregătit. Credem în noi și așa cum a zis Simona, ploaia nu ne incomodează. Poate doar un pic valurile de la șalupele care filmează ne-au dezavantajat la jumătatea cursei. Cred că toți trebuie să avem condiții egale de concurs!”, a punctat Ancuța Bodnar.